Recenze
>> Jakub Hladík - 17.11.2005

Článek byl napsán vyhradně pro web NFScz.com.
V případě zájmu o použití článku na jiném webu kontaktuje autora.  
 
První recenze v ČR!
Recenze se snaží popsat pouze novinky oproti předchozímu dílu - NFS:Underground 2
Popisuji Americkou verzi hry = Black Edition.
 
Profesionální recenze:

Bonusweb - 85 %

 

 

CzechGamer.com - 94 %

 

 

Doupě - 80 %

 

 

Gamezone - 85 %

 

 

Hry.Sme.sk - 90 %

 

 

Level č133 - 60 %

 

 

Sector.sk - 85 %

 

 

Tiscali Games - 88 %

 

 

Překvapením byl LEVEL a jeho nízké hodnocení.
 
Teď už k naší recenzi:
 

 

Tak a máme tu zase sérii Need For Speed a její pokračování - Most Wanted. Nový díl této oblíbené série nás zase posune o něco blíže k realitě. Vzhledem k tomu, že EA Games drží laťku 1 díl ročně tak se máme v nejbližších letech na co těšit. Bohužel se to bude týkat i našich peněženek.
Most Wanted (ve volném překladu "nejhledanější") se snaží zkombinovat předcházející 3 díly série a použít z nich to nejlepší. Z Hot Pursuit 2 se vrací policie a to jak v kariéře samotné tak i v Pursuit challenge a Quick race. Z obou dílů Undergroundů si bere vizuální a výkonnostní tuning. A nakonec to nejočekávanější. Spekulace o volné jízdě v Most Wanted jsou ta tam. Stejně jako v Underground 2, bude možné zajezdit si volně po městě, ale kdo bude chtít tak si může přes tlačítko ESC odejít do Safe House a v klidu přejít na další závod. Akorát do tuningářských obchodů si budete muset zajed sami. Myslím si, že většina z vás bude jezdit po městě. Má to několik výhod - můžete si pohrát s autem a naučit se ho pořádně ovládat. Nebo si také prodloužit celkovou herní dobu hry. Autoři vybrali opravdu to nejlepší a přidali to nejočekávanější co nám v Undergroundech chybělo - policii, která se ve hře bude starat o zábavu navíc. Možná se ze začátku zdá, že herní doba bude krátká, ale opak může být pravdou. Já jsem se během pár minut hraní dostal na 15% kariéry, ale podle mě to ukazuje podle místa v Blacklistu a ne podle počtu odjetých závodů.
 
 
Most Wanted se stejně jako předchozí díly drží u nejžhavějšího tématu dnešní doby - Nelegální závody. Někdo na adresu Undergroundu 2 řekl: "Co jsou nelegální závody bez honiček s policií?" Přesně tohle zamyšlení utkvělo ve vývojovém centru EA Games v Torontu. Díky tomu si můžeme zahrát opravdovou pecku jaká tu ještě nebyla. Hratelnost se díky tomu posouvá zase o krok dál. Je to prostě větší zábava když do vás strká policejní vozidlo a nad vámi letí policejní vrtulník. Nejde jen o vyhrání závodu, ale taky o to aby vás nezatkla policie. Kdo kdy tvrdil, že v Most Wanted bude méně vizuálního tuningu tak se pletl. Vizuálního tuningu je ve hře stejně jako v předchozím díle. Nemluvě o tom, že je lepší! Pro každé auto byly totiž navrhnuté vlastní tuningové díly a to dokonce i ty, které jsou mezi tunery celého světa nejoblíbenější. Samozřejmě, že některé díly jsou vymyšlené, ale na auto perfektně pasují a jsou pouze na jedno určité auto.
Realita je opravdu lepší. Už v demoverzi bylo poznat, že realita smyků je na úrovní. Už se nestane aby jste projeli zatáčku bez jediného "zahvízdání" pneumatik o asfalt. Bohužel i přesto se dají prudké zatáčky projet 200km/h. Věřte nebo ne, ve skutečnosti jste právě skončili v tom náklaďáku co jel zprava. Ve hře konečně nechybí model poškození. Smůlou je, že se týká hlavně policejních vozů a aut v normální dopravě. Vašemu miláčkovi se může maximálně poškrábat nárazník nebo rozbít okno a to i poté co jste prorazili 6 policejních zátarasů. Poškození se týká i velké části města. Můžete rozbíjet lampy, zastávky ba dokonce i okna a vjet například dovnitř autobusového nádraží. Další možností, která bude pomáhat při ujíždění před policií jsou různé benzínové stanice, krámky, opravy na silnicích, reklamní stožáry u baseballového stadionu a mnoho dalšího. Stačí projet místem označeným oranžovým trojúhelníkem aby stavba spadla. Jelikož se policie žene přímo za vámi tak jí to pozdrží a občas dokonce úplně zastaví.
Vaším úkolem celé kariéry je dostat se na 1.místo v Blacklistu - seznam nejhledanějších osob v Rockport city. Na 1.místě je Razor a za ním se drží pár lidí z jeho gangu. Dostat se na první místo nebude nic lehkého.
 

 
Josie Maran alias Mia Townsend
 
Herečka a modelka Josie Maran si ve hře zahrála Miu, která se oproti Brooke Burke z NFS:U2 už se nehýbe pouze po jednotlivých fotkách, ale na videích které byly natočeny před zeleným plátnem ve studiu EA Games v Torontu. Mia je původní členka Razorova gangu, ale poté co předvedete v prvních závodech se rozhodne vás podporovat. Poté co vás zatkne policie pro vás přijede na policejní stanici a doveze do garáže kde si vyberete své nové auto. Najde vám garáž a vysvětlí vše ohledně Blacklistu. Postupně vám bude podávat informace o závodnících co jsou v Blacklistu na místě před vámi.
 
 
SpeedBreaker
 
Novinka ve hře. Tato speciální funkce pomáhá při složitých situacích. Stačí zmáčknout nastavené tlačítko a hra se rázem zpomalí. Čas ubíhá pomaleji a vy máte více času a tím pádem větší šanci na vyřešení situace. Používá se hlavně v prudkých zatačkách do kterých nestihnete přibrzdit nebo při neočekávaných situacích. Stejně jako NITRO vám SpeedBreaker přibývá čistou jízdou.
 

 
Grafika, Zvuk, Ovládání
 
Grafika je hodně podobná undergroundu 2. Je sice vylepšená a engine je překopaný, ale základ podávaní informací na monitoru je úplně stejný. Grafika samostatného okolí je vylepšená, ale jak již bylo řečeno je se stejným základem. Podle všeho byl engine upravený pro lepší grafické karty.
Zvuk je výborný. Ve hře je nahráno nespočitatelné množství zvuků - od hlášek policistů, přes zvuky rozbíjení skla až po výborné zvuky motorů jednotlivých aut.
Na ovládání hry se nic nezměnilo.Defaultní nastavení kláves je pořád prapodivné. Tím nechci hře ani programátorům nic vyčítat, protože si stejně každý nastaví klávesnici podle své představy nebo si připojí volant. Pokud máte volant s vibracemi tak je vypněte, při každém menším nárazu nebo najetí na obrubník dává hra podměty k nepochopitelnému vibrování.
 

 
Průměrné nároky na sestavu jsou vcelku nezměněné:
 
OS: Windows XP
Procesor: CPU 1.4Ghz
Grafická karta: 32mb - Kompatibilní s DirectX 9.0c
Mechanika: 8x CD/DVD-Rom
Paměť: 256 MB RAM
HDD: 3GB místa
Multiplayer: 2-4 hráči přes internet/LAN - Kabel, DSL a rychlejší připojení
Ovladače: Nejnovější ovladače Grafických karet.
 
Verdikt
 
Celkový dojem ze hry je výborný. Je dokonce o dost lepší než v případě Underground 2. Ovladatelnost je o velký krok blíže k realitě. Kdo z vás litoval toho že v ČR nesežene BlackEdition tak se nemá čeho obávat. Chevrolet Camaro pro QuickRace rychle omrzí a bonusové DVD s videi je takřka o ničem. Pár záběrů z opravdových měst ze kterých hra čerpala a obrázky náčrtů tuningových dílů jsou nudné a nezajímavé. Jediné co vám můžu doporučit je si hru koupit. Uděláte jedině dobře a utracených peněz nebudete litovat. Jestli chcete být in tak si hru předobjednejte už dnes, nebo si zaběhněte 25.listopadu do některého obchodu.
 
 
Celkové hodnocení : 95% !!!
 
Hodnocení po odehrání 50% hry: 90%
Odůvodnění je jednoduché. Právě jste se dostal do 1/2 celé hry, zjistil jste že hra je oproti U2 o dost kratší a lehčí. Tuning je nedostačující. Méné vizualního tuningu hře škodí.
 
Hodnocení po odehrání 75% hry: 87%
Teď už se hodnocení hry dostává na nižší úroveň něz u U2. Důvod? Policie! Autoři to s policií opravdu přehnali a místo toho aby se vám policie vetřela do závodu tak jí musíte také vyprovokovávat. Hra se má blížit k realitě, ale realita je taková že pouliční závodnici mají hlídače na každém rohu a snaží se policii vůbec nepotkat. Ve hře musíte získávat tzv. "Bounty" body, které získáváte pouze za honičky s policií a rychlými průjezdy přes jejich radary. Viděli (nebo aspoň slyšeli) jste snad někdy aby se tuner sebral a jel policii naproti vyprovokovávat honičku aby jim mohl níčit auta a prorážet zábrany? Nesmysl.